פטריגיום

מהו פטריגיום (Pterygium)מהו פטריגיום (Pterygium)
פטריגיום הינו רקמה עם כלי דם הצומחת מהלחמית (החלק הלבן של העין) ומטפסת בהדרגה על גבי הקרנית. הפטריגיום מכיל צבר של כלי דם ולכן מראהו כשל קרום אדמדם- ורדרד. פטריגיום עלול לגרום ליובש, צריבה, דמעת, תחושה של גוף זר, אודם בעיניים והפרעה אסטטית. הפטריגיום עשוי להיות רדום במשך תקופה ממושכת ולהישאר באותו הגודל, ללא שינוי, אולם בחלק מהמקרים הפטריגיום עלול להתפתח ולפגום ביכולת הראיה בשל עיוות של הקרנית או עקב חסימה של ציר הראייה.

לא ידועים כל הגורמים להתפתחות פטריגיום, יחד עם זאת, התופעה שכיחה יותר בקרב אוכלוסיות החשופות לקרינת השמש ונוטה להופיע בעיקר באזורים המאופיינים באקלים חם ויבש, ריבוי של רוחות, אבק וחול. התופעה גם שכיחה יותר אצל קרובי משפחה של אנשים הסובלים מפטריגיום.
בשלבים שהפטריגיום קטן ואינו מאיים על הראייה, ניתן לטפל באופן שמרני ע"י תחליפי דמעות וטיפות נוגדות דלקת. מומלץ להרכיב משקפי שמש להפחתת החשיפה מפני קרני ה- UV. במידה והפטריגיום מתקדם במהירות, פוגע בראייה או מפריע מבחינה אסטטית, ניתן לשקול ניתוח להסרת הפטרגיום.

מהלך ניתוח להסרת הפטרגיום עם שתל לחמית ודבק ביולוגי

הדבקת שתל הלחמית באמצעות דבק ביולוגי (ללא צורך בתפרים) הינה השיטה החדשנית והבטוחה ביותר המאפשרת ירידה ניכרת באחוז החזרה של הפטריגיום והחלמה קלה ומהירה מהניתוח.
הסרת הפטרגיום הינה פעולה כירורגית פשוטה יחסית, האורכת כ-15-30 דקות ומבוצעת בהרדמה מקומית. במהלך הניתוח רקמת הפטרגיום מופרדת ומוסרת מרקמות הלחמית והקרנית. לאחר מכן המנתח קוצר את רקמת הלחמית מהחלק העליון של העין ומשתיל באזור הסרת הפטריגיום באמצעות דבק ביולוגי. לסיום, חבישת העין עם משחה אנטיביוטית.